پر بیننده ترین مقالات

برچسب ها

آشنایی با LED Chip

آشنایی با LED Chip

مهم ترین بخش در ساختار یک سیستم روشنایی ال ای دی، LED Chip آن است. زیرا کیفیت نور تولید شده و نیز شاخص نمود رنگ کاملا وابسته به چیپ آن می‌باشد بدین معنی که هرچه کیفیت اجزای آن بالاتر باشد راندمان نوری بهتر و نیز رنگ اجسام زیر آن واقعی تر است. از طرف دیگر سایز LED Chip تأثیر مستقیمی بر میزان نور خروجی دارد بدین صورت که چیپ های با سایزبزرگتر روشنایی با کیفیت تری ایجاد نموده و به سبب انتقال حرارت بهتر از طول عمر بیشتری برخوردار خواهند بود.

گاهی این سوال پیش می آید که چیپ های ساخته شده توسط کدام کشورها مرغوبتر می باشند. قبل از پاسخ به این سوال باید گفت که برخلاف فرایند مونتاژ که در بسیاری از کشورها از جمله ایران امکان پذیر است، تکنولوژی ساخت LED Chip بسیار پیشرفته و هزینه بر بوده و به همین دلیل شرکتهای محدودی در سراسر دنیا قادر به تولید آن می باشند. از طرفی با توجه به رشد چشمگیر این صنعت در کشورهای شرق آسیا از جمله کره و تایوان و احداث کارخانجات فوق پیشرفته در سالهای اخیر، رقابت تنگاتنگی میان تولیدکنندگان انگشت شمار این محصول شکل گرفته است. لذا نمیتوان همچون گذشته تولید کنندگان امریکایی را در این امر پیشتاز دانست. تمامی محصولات این تولیدکنندگان از کیفیت بالایی برخوردار بوده و تنها با توجه به نیاز مصرف کننده ضمن مطالعه دیتاشیت محصولات می توان انتخاب مناسب و کارآمدی داشت. تنها وجه اشتراک این برندهای نام آشنا تنوع زیاد محصولات آنهاست، که جهت کسب رضایت همه اقشار مصرف کنندگان چیپ های گوناگون با مشخصات روشنایی، راندمان های نوری، طول عمر و سایر مشخصات متفاوت تولید میگردند.

همانطور که  در نمودارهای فوق مشخص است، LED Chipها بین ۴۳ تا ۴۶٪ از قیمت نهایی محصول را تشکیل می دهند. این گروه با دسترسی به تمامی زنجیره تولید (بالادست٬ میان دست و پایین دست) از دانش فنی تا ماشین آلات پیشرفته طراحی و تولید، بهترین LED Chip های موجود در بازار جهانی را برای محصولات خود انتخاب نموده است. در ال‌ای‌دی های ارزان قیمت٬ بهترین راه برای کاهش قیمت استفاده از LED Chipهایی با کیفیت ضعیفتر و به تبع آن ارزانتر می باشد.